Others

OTHERS

1) “NATIONAL KARATE CHAMPIONSHIP- 2015” –

The following 14 students are selected for the same-

Kata Events

  1. Ravi Kumar (3rd) – 3rd Rank – 7-8 Age
  2. Om Chawala (5th) – 3rd Rank – 8-9 Age
  3. Shivoham Koushik(5th) – 2nd Rank – 9-10 Age
  4. Hariom Gupta (8th) – 3rd Rank – 12-13 Age
  5. Vivek Rai (11th) – 3rd Rank – 17-18 Age
  6. Pradika Kolapkar (7th) – 3rd Rank – 11-12 Age
  7. Vaishnavi Agrawal(10th) – 3rd Rank – 16-17 Age
  8. Astha Patle (11th) – 3rd Rank – 17-18 Age

Kumite (Fight) Events

  1. Yash Kalburgi (4th) – 1st Rank – 9-10 Age
  2. Shivoham Koushik (5th) – 2nd Rank – 9-10 Age
  3. Om Chawala (5th) – 3rd Rank – 9-10 Age
  4. Geetanjali Kumari (7th) – 1st Rank – 13-14 Age
  5. Vibhu Tomar (8th) – 3rd Rank – 13-14 Age
  6. Gargi Rathour (10th) – 3rd Rank – 15-16 Age
  7. Sweeti Rani (9th) – 1st Rank – 13-14 Age

2) ANNUAL SPORTS DAY –

On 11 and 12 January, 2016 “ANNUAL SPORTS DAY” was celebrated in Gurukul in which various outdoor and team games were held. The winner participants achieved Medals with certificates.

3) NATIONAL KARATE PARTICIPANTS IN 2014-15 –

i) Miss Geetanjali Kumari- VI (E/M) ii) Miss Pradika Kolapkar – VI (E/M)

4) STATE LEVEL ATHLETIC IN 2014-15 –

i) Master Siddharth Singh – VIII (E/M)

5) ACHIEVED 1ST RANK IN INTER SCHOOL DRAWING COMPETITION AND WAS AWARDED WITH CYCLE IN SESSION- 2014-15

i) Miss Geeta Saini – VIII (E/M)

6) ACHIEVED 2ND RANK IN INTER SCHOOL DRAWING COMPETITION AND WAS AWARDED WITH CASIO IN SESSION- 2015-16

i) Master Hari Om Gupta- VIII (E/M)

7) STATE LEVEL PARTICIPANT IN VOLLEY BALL COMPETITION – 2015-16

i) Master Ravindra Tandiya

8) ACHIEVED 1ST / 2ND / 3RD RANK IN HINDI EXTEMPORE/ DRAWING/ SINGING COMPETITION IN INTER SCHOOL COMPETITION HELD ON THE OCCASION OF TULSI JAYANTI IN SESSION- 2015-16

i) Astha Tiwari – X -1st ii) Gargi Rathour –X 2nd iii) Neha Sharma- X – 3rd iv) Radha Rani- 5th -1st v) Vaishnavi Agrawal & Bhushan Kanherkar – X- Consolation Prize vi) Pranjal Yadav & Priydarshi Raj – VIII – 1st

9) ACHIEVED 1ST / 2ND / 3RD RANK IN KARATE COMPETITION IN ‘OPEN TOURNAMENT’ ORGANISED BY “NAGAR PALIK NIGAM ” CHHINDWARA IN 2015-16

i) Shrusti Dhepe- IX (H/M) ii) Devyani Rathod- IX (H/M) iii) Aastha Tiwari- X (E/M) iv) Kushal Choudhari- VI (E/M) v) Abhishek Raghuwanshi- VIII (E/M)

10) ACHIEVED SPECIAL PRIZE IN CULTURAL PROGRAM “JHANSI KI RANI” ORGANISED BY “NAGAR PALIK NIGAM ” CHHINDWARA IN 2015-16

1) Shruti Lokhande- X (E/M)
2) Mansi Nunhariya IX (H/M)
3) Mansi Mehta- X (E/M)
4) Bhavna- VII (E/M)
5) Shrusti Dhepe- IX (H/M)
6) Ritu Suryawanshi- VIII (E/M)
7) Muskan Charpe- IV (E/M)
8) Vaishnavi Suryawanshi VI (E/M)
9) Priyanka Jhabre X (H/M)
10) Simran Navlani- IX (E/M)
11) Shabhya Singh- IX (E/M)
12) Vaishnavi Choure VIII (E/M)
13) Jahnvi Chitriv X (E/M)
14) Akshara Sharma- VII (E/M)
15) Khushi Kukreja VII (E/M)
16) Lal Kumar VI (E/M)
17) Prashant Choure VI (E/M)
18) Om Prasad Dhepe- IV (E/M)
19) Ravi Kumar IV (E/M)
20) Vedant Kapate VI (E/M)
21) Ekta Kurve VIII (E/M)
22) Ambika Sanodiya VIII (E/M)
23) Kumar Badal XI (E/M)
24) Sudhir Jhamnani- VI (E/M)
25) Shantanu Pal – VII (E/M)
26) Chandan Yadav- V (E/M)
27) Shubham V (E/M)
28) Jay Patel- VIII (E/M)
29) Ravindra Tandiya- VIII (E/M)